Jak długo utrzymuje się depilacja laserowa?

Wiele osób zastanawia się czy decydować się na laserowe usuwanie owłosienia, ile zabiegów depilacji laserowej należy wykonać i jak długo utrzymują się efekty.

W dzisiejszym wpisie rozwieję Wasze wątpliwości i postaram się odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa – jak już wcześniej pisałam – oparta jest na zjawisku selektywnej fototermolizy tzn. wiązka światła lasera dociera do mieszka włosowego, a następnie pochłaniana jest przez jego barwnik czyli melaninę, która jest zgromadzona w dolnej części korzenia włosa (w opuszce i łodydze włosa). Dlatego im więcej barwnika, a więc ciemniejsze włoski, tym depilacja jest skuteczniejsza – to dobra wiadomość dla szatynek i osób z grubymi ciemnymi włosami, które zawsze sprawiają najwięcej kłopotów przy goleniu, wyrywaniu i odrastaniu.

Z takim rozmieszczeniem melaniny mamy do czynienia tylko w aktywnej fazie wzrostu włosa zwanej anagenem, dlatego podczas jednego zabiegu możemy trwale zniszczyć ok. 20-30% włosków, które są w fazie anagen. Pozostałe włosy w fazach katagen (przejścia) i telogen (spoczynku) nie są już odżywiane przez korzeń włosa, dlatego zabiegów należy wykonać między 6 a 10, aby depilacja laserowa była w pełni skuteczna i trwała.

Zabiegi wykonujemy w różnych odstępach czasowych w zależności od depilowanej partii ciała, małe partie np. wąsik, broda, policzki depilujemy co 4 tygodnie, pachy i bikini co 4-6 tygodni, duże partie ciała jak nogi, plecy co 8-12 tygodni – jest to uzależnione od długości fazy wzrostu włosów na różnych częściach ciała.

Czas trwania zabiegu to od 10 minut np. pachy, wąsik lub broda do max. 45 min. nogi.

Zabiegi wykonujemy dwoma rodzajami głowic z różnymi rozmiarami okienek zabiegowych, dlatego większe partie ciała nie zajmują już tyle czasu jak w przeszłości.

Trwałość zabiegu depilacji laserowej

Jeśli chodzi o trwałość zabiegu depilacji laserowej, a ściślej mówiąc epilacji laserowej, to usuwamy włoski raz na zawsze. Co jednak nie oznacza, że już nigdy żaden włosek nam nie wyrośnie na depilowanym obszarze ciała, ponieważ część cebulek może pozostawać w fazie tzw. uśpienia i po kilku latach te cebulki mogą się uaktywnić. W tym przypadku warto wykonać raz na około 2 lata lub wtedy kiedy zauważymy nowe włoski tzw. zabieg przypominający.

Innym przypadkiem, kiedy mogą pojawić się nowe włoski są zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Warto wtedy udać się do lekarza specjalisty i wykonać badania. Zwykle takie wahania hormonalne nie są przeciwwskazaniem do zabiegów epilacji laserowej i nowych włosków również możemy się trwale pozbyć.

Najszybciej możemy pozbyć się niechcianych włosów na głowie – to wiadomość dla Panów, którzy muszą codziennie golić włosy na głowie. Włosy na głowie mają najdłuższą aktywną fazę wzrostu od 2 do nawet 7 lat, dlatego najczęściej wystarczą już 3 zabiegi i jeden dodatkowy po ok. 6 miesiącach.

Podsumowując depilacja laserowa pozwala na trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia, ale trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach może zajść konieczność wykonania raz na kilka lat zabiegu przypominającego.